سیستم نوربالای خودکار (AHB) چگونه کار می کند

1396/4/25
Content Article Detail

AHB مخفف Automatic High Beam به معنای نوربالای خودکار است، این سیستم پیشرفته که در خودروهایی از قبیل بنز، بی ام و، لکسوس و … نیز مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان یکی از جدیدترین تکنولوژی های مورد استفاده در خودروها است.

رانندگی در شب بخصوص مسیرهای کم نور بسیار خطرناک است. وجود چراغ نور بالا در خودروها باعث افزایش میزان دید راننده می شود. اما همین نوربالا برای خودروهای عبوری روبرو آزاردهنده و خطرناک است. با ورود سیستم AHB در خودروها دیگر این مشکل برطرف شده است. در زمان هایی که مسیر جاده تاریک باشد، با روشن کردن نوربالا و فعال کردن کلید AHB یا نوربالای خودکار می توانید از این سیستم استفاده کنید و تمامی تمرکز را برای گذر کردن از مسیر داشته باشید.
این سیستم به وسیله راداری که در جلوی خودرو نصب است کار می کند، به این صورت که توسط رادار تشخیص می دهد که خودرویی در جلوی شما با فاصله بسیار در حال تردد است یا خیر، در صورتی که خودرویی چه در لاین موافق یا مخالف با شما در مسیر فاصله کمی داشته باشد و نوربالای شما باعث اذیت و کاهش دید خودروی دیگر گردد نوربالا را خاموش کرده و در حالیکه که فاصله ی بسیاری با خودروهای در حال تردد باشد یا اصلا خودرویی توسط رادار تشخیص داده نشود نوربالای خودرو به صورت خودکار روشن شده و میدان دید شمارا افزایش می دهد.
به این وسیله راننده می تواند بدون تمرکز برای روشن و خاموش کردن نوربالا در مسیری تاریک همراه با تردد دیگر خودروها به سادگی با میدان دید کافی عبور کند.
همچنین این سیستم باعث می شود دیگر خودروها از نوربالای شما خسته نشوند یا آسیبی نبینند.

منبع مقاله : اسب بخار

دیدگاه جدید