تاریخچه خودروهای اسمارت؛ از سواچ‌موبیل تا خودرو الکتریکی فورتو

1398/2/14
Content Article Detail

زمانی که اولین خودرو اسمارت معرفی شدکمتر کسی فکر می کرد خودرو های کوچک دوست داشتنی اسمارت با این چهره عجیب به موفقیت های بزرگی دست پیدا کنند.

شاید این خودرو ها محبوب همه نباشند و گزینه خرید اسمارت در لیست بسیاری از افراد حضور نداشته باشد؛ اما نمی شود به سادگی از نقش آن ها در تغییر دیدگاه بسیاری از افراد گذشت. شاید این خودرو ها سرگذشت طولانی نداشته باشند؛ با این حال تاریخچه پربار و خواندنی پشت این سرگذشت کوتاه وجود دارد. در این مقاله ما سعی می‎کنیم نگاهی داشت باشیم به تاریخچه خودروهای اسمارت و راهی که تا کنون پیمونده‎اند.

اولین خودرو اسمارت چگونه ساخته شد؟کارخانه ساعت‎سازی سوئیسی سواچ را همه دنیا می شناسند؛ ولی کمتر کسی ارتباط این کمپانی خوش نام را با خودروهای کوچک اسمارت می داند. نیکولاس هایک مدیرعامل شرکت سواچ معتقد بود صنعت خودرو سازی در آن زمان توجهی به خواسته مشتریانی که علاقه‎مند به خودروهای کوچک و خاص هستند، نمی‎کند. به همین علت ایده‎هایی در مورد ساخت خودرویی کوچکی که مانند ساعت‎های سواچ خاص و شخصی‎سازی شده باشند به بزرگترین کمپانی‎های خودرو سازی دنیا ارائه داد. اگر چه در ابتدا قرار بود این خودروهای کوچک با نام”سواچموبیل” و توسط این کمپانی ساعت‎سازی در اوایل دهه 90 میلادی ساخته شوند؛ اما هایک معتقد بود که بهتری است به جای ورود مستقیم به صنعت خودروسازی از غول‎های بزرگ این صنعت برای ساخت خودرو مدنظر خود کمک بگیرد.در نتیجه قرارداد همکاری با فولکس واگن امضا کرد. البته این قرارداد با عوض شدن مدیرعامل فولکس واگن خیلی زود به پایان کار خود رسید. در نتیجه هایک بعد از رایزنی‎هایی با فیات و رنو، با دایملر-بنز که صاحب مرسدس بنز است به توافق رسید وقرار داد همکاری در سال 1994 بین این دو امضا شد. طبق این قرار داد هایک شرکت خودروسازی SMH AUTO را تاسیس کرد و اقدام به طراحی و تولید یک خودرو هیبرید کوچک نمود. هرچند اولین اسمارت ساخته شده در سال 1998 علارغم خواسته‎های هایک هیبرید نبود.

تصاحب تمام سهام اسمارت توسط بنز و تولید خودرو های جدید


خودروی اولیه اسمارت، اسمارت فورتو نام گرفت و برنامه‎ای برای ساخت اسمارت رودستر و اسمارت فورفور نیز در دستور کار شرکت بود. در این زمان دایملر-بنز برای این که در تولید خودرو دلخواه خود حق اظهار نظر بیشتری داشته باشد تصمیم گرفت که سهام مشارکت خود را به 81 درصد افزایش دهد. زمانی که اولین اسمارت به بازار عرضه شد، مرسدس بنز 100 درصد از سهام شرکت سازنده خودرهای اسمارت را به دست گرفت. تولید خودروهای جدید شروع شد اما خیلی زود در سال 2005 به دلایل مختلفی پایان گرفت. ساخت شاسی‎بلند اسمارت به نام اسمارت مور نیز قبل از شروع طراحی متوقف شد تا اسمارت با شرایط نه‎چندان خوبی به زیر مجموعه شرکت مرسدس بنز منتقل شود.


آغاز تولید اسمارت های برقی


 
بعد از گذشت حدود 10 سال از ساخت اولین خودرو اسمارت، بالاخره آرزوی هایک به واقعیت تبدیل شد و اسمارت فورتو به صورت الکتریکی در سال 2006 طراحی و در سال 2007 مراحل تست خود را پشت سر گذشت و به بازار عرضه شد. نسل دوم خودروهای الکتریکی اسمارت کمی بعد در سال 2009 طراحی و ساخته شدند. در این زمان 2000 دستگاه از خودروهای اسمارت در 18 بازار سراسر جهان به فروش رسیدند. باتری‎های لیتیومی این خودروها توسط خودرو سازی تسلا تولید شده بودند.بعد از آن در سال 2013 خودروهای قدرتمندتر اسمارت نیز وارد بازار شدند. این خودروها که در واقع نسل سوم اسمارت‎ها محسوب می‎شدند، دارای حداکثر سرعت بیشتری بودند و همچنین با آپشن جدید بسیار سریع تر از قبل شارژ می شدند.
آخرین نسل از خودرو های اسمارت


نسل آخر خودروهای اسمارت در سال 2016 در نمایشگاه خودروهای پاریس به نمایش در آمدند و در سال 2017 وارد بازار شدند. این اسمارت‎های جدید به باتری‎های لیتیومی 17.6 کیلووات ساعتی مجهز شده‎اند که پیشرفت بزرگی نسبت نسل اول آن که تنها 14 کیلووات ساعت ظرفیت داشت محسوب می‎شوند. همچنین سرعت این خودروهای جدید برای اولین بار به بیش از 150 کیلومتر در ساعت نیز رسیده است که نوید بخش روزهای خوبی برای اسمارت‎های باهوش است.

منبع مقاله : پدال

دیدگاه جدید