مشکل کنترل پایداری سوزوکی جیمنی جدید

1397/10/5
Content Article Detail

به تازگی نقصی در سیستم کنترل پایداری ESP سوزوکی جیمنی جدید کشف شده اما هنوز فراخوان یا تأخیری در عرضه‌ی این خودرو اعلام نشده است. این در حالی است که ژاپنی‌ها وجود این مشکل را تأیید کرده‌اند.

اتوکار این مشکل را در دومین نسل آفرودر کوچک سوزوکی پیدا کرده است. در دو تست صورت گرفته برای انتخاب جوایز خودروهای سال در کالیفرنیا، نقص سیستم کنترل پایداری الکترونیکی باعث شد رفتار خودرو در برخی مسیرهای خاص با مشکل مواجه شود.


در خلال عبور از برخی پیچ‌ها، سیستم ESP جیمنی به‌صورت انفرادی روی چرخ‌های جلو اثر گذاشت تا مسیری را تصحیح کند که در واقع نیازی به تصحیح نداشت. این مشکل باعث شده خودرو از یک سمت به سمت دیگر برود چراکه فنر جلوی چرخ ترمز گرفته فشرده شده و با دخالت‌های ESP باز می‌شد. این وضعیت همچنین می‌تواند یکی از چرخ‌های عقب را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

مهندس این خودرو همراه با اتوکار سوار جیمنی شده و همین مشکل را تجربه کرده است. دو خودروی تست فراهم شده همین رفتار را به نمایش گذاشته‌اند.


سوزوکی می‌گوید این رفتار قبلاً در تست‌های توسعه‌ای جیمنی مشاهده نشده بوده است. همچنین تست خود اتوکار در بریتانیا هم این مشکل را نشان نداده بود.


زمانی که سوزوکی از این ماجرا باخبر شده سریعاً مهندسان بیشتری را به کالیفرنیا فرستاده تا از چند و چون ماجرا آگاه شوند. آنها قادر بوده‌اند این رفتار را تکرار کنند اما نتوانسته‌اند آن را در تأسیسات تست خود کمپانی در ژاپن شبیه‌سازی نمایند.

سوزوکی در بیانیه‌ای گفته است که فعالیت ادامه‌دار سیستم کنترل پایداری در موقعیت‌های خاص جاده، زاویه‌ی مسیر و زاویه‌ی انحنا و سرعت خودرو رخ می‌دهد.

در ادامه‌ی این بیانیه آمده است:
این احتمال وجود دارد که کنترل پایداری با واکنش به نوسان خودرو در زمان رد کردن پیچ S شکل فعال شود و سپس به خاطر عبور از پیچ با سرعت بالا این فعالیت را ادامه دهد.

سوزوکی همچنین گفته دخالت سیستم کنترل پایداری شاید باعث ایجاد احساس ناراحتی در راننده شود اما این رویداد باعث تغییر حرکات خودرو نمی‌شود. خبرنگار تست کننده نیز موافق بوده که جهت حرکت خودرو تغییری نداشته است.

سوزوکی اعلام کرده تحلیل‌های بیشتری روی این واقعه انجام می‌دهد و به دقت چگونگی تنظیم ESP و در عین حال حفظ پرفورمنس جیمنی را انجام خواهد داد.

منبع مقاله : پدال

دیدگاه جدید