نسل جدید تویوتا کرولا و مزدا 3؛ فصلی تازه از رقابت جذاب ژاپنی‌ها

1397/9/21
Content Article Detail

دو خودروساز اصیل ژاپن با نسل جدید تویوتا کرولا و مزدا 3 به رقابت همیشگی در کلاس خودروهای کامپکت اقتصادی ادامه می‌دهند.

در نمایشگاه خودرو لس‌آنجلس 2018، عصر جدیدی از رقابت دو خودروساز ژاپنی مزدا و تویوتا در کلاس خودروهای کامپکت سدان و هاچ‌بک اقتصادی آغاز شد. تویوتا قبل از برگزاری نمایشگاه، نسل جدید کرولا (Corolla) را رونمایی کرد؛ اما مزدا 3 جدید در لس‌آنجلس رونمایی و برای اولین‌بار به‌نمایش عمومی گذاشته شد.

Mazda 3 2019

نسل جدید تویوتا کرولا و مزدا 3 در مدل‌های هاچ‌بک و سدان، دقیقا برای رقابتی ژاپنی جذاب تولید شده‌اند. هر دو مدل براساس زبان طراحی جدید برند طراحی شده‌اند و با تجهیز به آخرین مهندسی ساخت و فناوری، بازار مشخص خودروهای کوچک با قیمت اقتصادی و رقابتی را هدف گرفته‌اند. در این مقاله، به‌دنبال بررسی و مقایسه‌ی نسل جدید این دو مدل براساس اطلاعات رسمی منتشرشده هستیم. البته باید درنظرگرفت مقام‌های تویوتا در انتشار مشخصات کرولای جدید دست‌ودل‌باز بوده‌اند؛ ولی هنوز اطلاعات کامل مزدا 3 جدید اعلام نشده و فعلا باید از طراحی زیبای و درعین‌حال ساده‌ی آن لذت برد.

پیشرانه و قوای فنی؛ دو چهار سیلندر متفاوت

Mazda 3 2019

اولین نمونه‌های مزدا 3 جدید با پیشرانه‌ی چهار سیلندر 2.۵لیتری عرضه می‌شوند. زمان دقیق عرضه‌ی پیشرانه‌ی انقلابی اسکای‌اکتیو اکس (Skyactiv-X) هنوز مشخص نیست؛ اما این فناوری به مزدا 3 خواهد رسید. در اسکای‌اکتیو اکس مزدا مانند پیشرانه‌های دیزل، خبری از شمع نیست و ازطریق روش‌های نوین مخلوط هوا و بنزین متراکم و شعله‌ور می‌شود. وجود این پیشرانه در مزدا 3 جدید تأیید شده؛ اما هنوز مشخصاتش مانند حجم موتور اعلام نشده است. اوایل سال 2018، نمونه‌ی اولیه‌ی این پیشرانه با حجم دو لیتر و چهار سیلندر و مجهز به سوپرشارژر برای آزمایش دراختیار رسانه‌های ویژه‌ی خودرو قرار گرفته بود که عملکردش تحسین کارشناسان را هم برانگیخت.

Toyota Corolla Hatchback / تویوتا کورولا هاچبک

برخلاف رویکرد مسئولان مزدا، مشخصات فنی پیشرانه‌های مختلف تویوتا کرولای جدید اعلام شده است: نمونه‌های چهار سیلندر 1.8 و 2لیتری درکنار مدل هیبرید نیروبخش کرولا خواهند بود. نسل جدید مزدا و تویوتا کرولا هرکدام از ویژگی خاصی هم برخوردارند. مدل هیبرید با مصرف سوخت حداقل ۴.۷ لیتر در هر صد کیلومتر و تأثیرنداشتن نصب موتوربرقی در اشغال حجم فضای داخلی و کابین، ویژگی منحصربه‌فرد کرولای جدید است. وجود سیستم انتقال قدرت تمام‌چرخ محرک (AWD)، ویژگی خاص مزدا 3 جدید خواهد. علاوه‌براین، امکان خرید نسل جدید مزدا 3 با سیستم تمام‌چرخ محرک و جعبه‌دنده‌ی دستی هم وجود دارد. مشخصات فنی رسما تأییدشده‌ی این دو خودروی ژاپنی بدین‌شرح است:

پیشرانه مزدا 3 2019

مزدا 3
  • پیشرانه‌ی چهار سیلندر با حجم 2.۵ لیتر
  • جعبه‌دنده‌ی شش‌سرعته‌ی دستی و خودکار

قدرت و گشتاور و مصرف سوخت اعلام نشده است.

تویوتا کرولا
  • پیشرانه‌ی چهار سیلندر با حجم 1.8 لیتر و قدرت 1۳۹ اسب‌بخار
  • پیشرانه‌ی چهار سیلندر با حجم 2 لیتر و قدرت 1۶۹ اسب‌بخار
  •  مدل هیبرید با پیشرانه‌ی چهار سیلندر 1.8 لیتر و دو موتوربرقی و 121 اسب‌بخار قدرت
  • جعبه‌دنده‌ی شش‌سرعته‌ی دستی و CVT

گشتاور و مصرف سوخت اعلام نشده است.

تجهیزات رفاهی و کمک راننده؛ پکیج کامل هر دو خودرو

Mazda 3 2019


ارائه‌ی آخرین تجهیزات رفاهی و ایمنی مدرن حتی در کلاس کامپکت، عامل مهمی در فروش خودرو و رقابت با محصولات متنوع برندهای مختلف محسوب می‌شود. مزدا 3 جدید به نمایشگر عریض 8.8 اینچ سیستم اطلاعات و سرگرمی در بالای داشبورد مجهز است که با دکمه‌ی چرخشی کنترل می‌شود. این دکمه در کنسول مرکزی و پشت دسته‌دنده قرار دارد. سیستم صوتی با هشت بلندگو به‌صورت استاندارد وجود دارد؛ اما نمونه‌ی قدرتمندتر با دوازده بلندگو آپشن محسوب می‌شود. پکیج تجهیزات ایمنی و کمک راننده‌ی تویوتا موسوم به i-Activsense هم به‌صورت آپشن دردسترس است. در این پکیج، این تجهیزات ارائه می‌شوند: دوربین کابین برای بررسی وضعیت راننده و هشدار درصورت خواب‌آلودگی و خستگی، هشدار عبور خودرو از رو‌به‌رو و کروزکنترل هوشمند انطباقی با قابلیت کنترل خودکار سرعت و ترمز و فرمان در سرعت‌های پایین.

Toyota Corolla Sedan 2020


منبع مقاله : زومیت

دیدگاه جدید