جای نگرانی برای خرید ام‌جی نیست

1397/9/12
Content Article Detail

در روزهایی که احتمالا تحریم مانع ورود خودروهای غربی به کشورمان خواهد شد باید قدر خودروهایی که با همکاری اروپا ساخته می‌شود را بیشتر بدانیم. یعنی خودروهایی مانند ام‌جی که اگرچه مالکیت چینی دارند اما دفتر مرکزی‌اش هنوز در انگلیس است و ناظران انگلیسی روی تولیدات آن نظارت می‌کنند. کمی قبل مدیر آذربایجان‌خودرو خیال طرفداران ام‌جی را راحت کرد که هیچ نگرانی بابت تامین قطعه نباید داشته باشند. طوری که به گفته او روزی 60 ام‌جی 3۶0 تولید می‌شود و قرار است تا آخر سال به روز 120 دستگاه برسد.

ام‌جی 3۶0 خودرو پرطرفداری است. به‌خصوص به خاطر داشتن دو مدل دنده‌ای و اتوماتیک افراد مختلف، با درآمدهای متفاوتی از پس خرید آن برمی‌آیند. این خودرو از سال 139۶ به بازار آمد. آن زمان برای خرید ام‌جی دنده‌ای به حدود ۶0 میلیون تومان پول نیاز بود. بعد از آن هم مدل توربو با گیربکس اتوماتیک وارد بازار شد. ام‌جی توربو آن زمان با 77 میلیون تومان قابل خرید و فروش بود. زمانی که توربو به بازار رسید نمایندگی اجازه خرید ام‌جی دنده‌ای را نمی‌داد تا توجه‌ها را به سمت خودرو توربوشارژ اتوماتیک جلب کند.

مشخصات فنی
این خودروی سدان یک موتور 1.۵ لیتری دارد که 110 اسب بخار و 13۵ متر گشتاور تولید می‌کند. این پیشرانه باعث می‌شود که ام‌جی در 12.۵ ثانیه به 100 کیلومتر سرعت برسد و بتوان حداکثر تا 180 کیلومتر سرعت با آن راند. در هر 100 کیلومتر ام‌جی ۶.۵ لیتر بنزین می‌سوزاند. این رقم برای یک خودرو خانوادگی سدان بسیار رضایت‌بخش است. یکی از شباهت‌های ام‌جی دنده‌ای و اتوماتیک این است که هر دو مدل ام جی 3۶0 فرمان برقی و سیستم‌های ترمز و پایداری ABS،EBD،BA و CBC دارند. ام‌جی 3۶0 چهار ایربگ، دوربین عقب، صفحه نمایش هشت اینچی و بلوتوث هم داشته که همه این‌ها آن را به یک خودروی به روز تبدیل می‌کند.

 بسیاری از خودروهای گران‌تر از ام‌جی هنوز فاقد سانروف هستند اما ام‌جی با گیربکس دنده‌ای هم به یک سانروف برقی مجهز شده است. امکانات رفاهی که ام‌جی به کاربرانش می‌دهد آن را در جایگاه بالاتری در مقایسه با خودروهای رقیب چینی قرار می‌دهد. این امکانات حتی در ام‌جی دنده‌ای از جک 3 بیشتر و ارزش این خودروی چینی-بریتانیایی بالاتر از چری آریزو ۵ است. این مقایسه نشان می‌دهد با اینکه ام‌جی360 اولین خودروی تولیدی ام‌جی در ایران بوده اما به نظر می آید به خوبی از پس رقبای زیر 1۵0 میلیون تومانی خود برآمده است.

قیمت ام‌جی دست دوم

در حال حاضر برای خرید ام‌جی دنده‌ای باید منتظر اطلاعیه‌ جدید تولید کننده ماند اما به جای آن می‌توان وارد سایت دیوار شد و یک مدل نو آن را خرید. ام‌جی توربو در تلاطم اخیر بازار همزمان با نوسان ارز از 88میلیون به میانگین 1۶0 میلیون تومان رسیده است. همچنین قیمت خرید ام‌جی دنده‌ای از ۶3 به 80 تا 100میلیون تومان رسیده است. در بازار دست دوم احتمالا به ام‌جی 3۵0 هم برمی‌خورید که یک مدل قدیمی‌تر از 3۶0 است. این خودرو را باید بین 120 تا 130 میلیون تومان خرید. طراحی ام‌جی 3۵0 نسبتا قدیمی‌تر و ساده‌تر است.

منبع مقاله : پدال

دیدگاه جدید