ارزان‌ترین خودروهای دنیا با قدرت بیش از 500 اسب بخار

1397/3/21
Content Article Detail

قدرت پیشرانه یکی از مهم‌ترین فاکتورهای خرید خودرو، به‌خصوص در میان طرفداران اهل سرعت و رانندگی تهاجمی است. قدرتمند بودن خودرو به معنی قیمت بالاتر آن است که خود عامل مهمی در فروش جهانی محسوب می‌شود. در این برندهای خودروساز، معمولاً آمریکایی‌ها با در اولویت قرار دادن قدرت بالا و قیمت مناسب، نظر طرفداران را جلب می‌کنند.

درواقع خودروسازان آمریکایی با تمرکز ویژه بر قدرت پیشرانه و حذف یا کم رنگ کردن برخی موارد مانند کیفیت متریال کابین، سیستم تعلیق پیچیده، مصرف سوخت مناسب و استهلاک کم‌تر مدل‌های پرقدرت با قیمت مناسب تولید می‌کنند. البته در سال‌های اخیر محصولات آمریکایی کیفیت بهتری پیدا کرده‌اند و در مقابل اروپایی‌ها نیز خودروهای قدرتمند با قیمت مناسب‌تر تولید می‌کنند. در این مقاله به معرفی ارزان‌ترین خودروهای بازار جهانی که به‌لطف پیشرفت مهندسی ساخت خودرو بیش از ۵00 اسب بخار قدرت دارند، می‌پردازیم. جای تعجب نیست که نیمی از این فهرست در اختیار خودروهای آمریکایی قرار گرفته است. ترتیب خودروها بر اساس قیمت است.

1- فورد موستانگ شلبی GT350

فورد موستانگ GT350 2016

قدرت پیشرانه: ۵2۶ اسب بخار

قیمت مدل پایه: ۵8 هزار و 1۴0 دلار

کد شلبی GT350 اولین بار در سال 19۶۵ به پونی‌کار موستانگ (با تلفظ صحیح انگلیسی ماستنگ) اضافه شد. این مدل‌ها که در بین طرفداران به «کبرا» معروف هستند تا به‌امروز در کنار جدیدترین نسل از فورد موستانگ قرار داشته‌اند. جدیدترین نسل از فورد موستانگ شلبی GT350 در سال 201۶ با پیشرانه‌ی 8 سیلندر V شکل ۵.2 لیتری ملقب به Voodoo رونمایی شد. GT350 که در مقایسه با GT500 با تمرکز بیشتر بر رانندگی پیست ساخته شده است، رقبایی چون شورولت کامارو Z28، پورشه 911 GT3 و بی‌ام‌و M4 را در برابر خود دارد. علاوه بر قدرت ۵2۶ اسب بخار و گشتاور ۵82 نیوتن‌متر، شلبی GT350 با کیت بدنه‌ی اختصاصی و تیونینگ سیستم تعلیق از موستانگ استاندارد جدا می‌شود.

2- شورولت کامارو ZL1

کامارو ZL1

قدرت پیشرانه: ۶۵0 اسب بخار

قیمت مدل پایه: ۶3 هزار و 79۵ دلار

رقیب همیشگی فورد موستانگ، پونی‌کار شورولت کامارو در نسخه‌ی ZL1 با پیشرانه‌ی 8 سیلندر V شکل ۶.2 لیتری سوپرشارژ سال 2017 رونمایی شد. ZL1 با قدرت ۶۵0 اسب بخار و گشتاور 880 نیوتن‌متر در زمانی کمتر از 3.۵ ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می‌رسد. شورولت کامارو که در حال حاضر در نسل ششم خود عرضه می‌شود در نسخه‌ی ZL1 به کیت بدنه‌ی آیرودینامیک و ظاهر تهاجمی‌تر مجهز شده است.

3- دوج چلنجر SRT هلکت

Dodge Challenger / دوج چلنجر

قدرت پیشرانه: 707 اسب بخار

قیمت مدل پایه: ۶7 هزار و 3۴0 دلار

نسل سوم دوج چلنجر (با تلفظ صحیح انگلیسی داج) در سال 2008 رونمایی شد که تا به‌امروز در نسخه‌های مختلف با قدرت‌ و قیمت‌های متفاوت به بازار عرضه شده است. چند دهه پیش بود که جنرال موتورز نسل چهارم شورولت کامارو و پونتیاک فایربرد را با پیشرانه‌ی 8 سیلندر V شکل ۵.7 لیتری و قدرت 27۵ اسب بخار عرضه کرد. در آن روز‌ها هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که در سال 201۵، چلنجر با قدرت 707 اسب بخار مجاز به تردد در جاده‌های عمومی باشد.

مقاله‌ی مرتبط:

  • قدرتمندترین خودروهای کلاسیک عضلانی‌ در تاریخ آمریکا

نسخه‌ی SRT Hellcat دوج چلنجر همانند مدل سدان چلنجر و جیپ گرندچروکی ترک هاوک، از پیشرانه‌ی ۶.2 لیتری هلکت با گشتاور 881 نیوتن‌متر استفاده می‌کند تا در زمان 10.8۵ ثانیه مسیر درگ ۴00 متری را طی کند. نسبت قدرت به وزن این پونی‌کار پرقدرت با قیمت کمتر از 70 هزار دلار، معادل 2.81 کیلوگرم بر هر اسب بخار است. دوج در سال 2018 با عرضه‌ی نسخه‌ی چلنجر دیمون، نسل سوم این مدل پرطرفدار را به کمال رساند.

۴- دوج چارجر SRT هلکت

دوج چارجر / Dodge Charger

قدرت پیشرانه: 707 اسب بخار

قیمت مدل پایه:‌۶9 هزار و 3۴0 دلار

همانند چلنجر، مدت زیادی از عرضه‌ی نسل دوم سدان چارجر در سال 2011 می‌گذرد. چارجر در سال 201۵ یک فیس‌لیفت دریافت کرد تا برای عرضه‌ی چند نسخه‌ی مختلف دوام داشته باشد. نسخه‌ی SRT Hellcat چارجر محصول سال 201۵ ، همانند چلنجر از پیشرانه‌ی V8 هلکت با قدرت 707 اسب بخار و گشتاور 881 نیوتن‌متر استفاده می‌کند. دوچ چارجر SRT هلکت یکی از سریع‌ترین سدان‌های موجود در بازار جهانی است.

۵- مرسدس‌بنز AMG C63 S سدان

Mercedes-AMG C63 S

قدرت پیشرانه: ۵02 اسب بخار

قیمت مدل پایه: 7۴ هزار و ۶9۵ دلار

ارزان‌ترین خودروی اروپایی با قدرت بالای ۵00 اسب بخار، نسل چهارم C کلاس مرسدس‌بنز است. سدان لوکس و پرقدرت مرسدس AMG C63 S از پیشرانه‌ی 8 سیلندر V شکل ۴ لیتری بای توربوشارژ با قدرت ۵03 اسب بخار و گشتاور 700 نیوتن‌متر استفاده می‌کند. البته باید اعتراف کرد که نسل جدید AMG C63 به‌اندازه‌ی نسل گذشته با پیشرانه‌ی ۶.2 لیتری تنفس طبیعی جذابیت ندارد.

۶- آلفارومئو جولیا کوادری‌فولیو

Alfa Romeo

قدرت پیشرانه: ۵0۵ اسب بخار

قیمت مدل پایه: 7۵ هزار و 29۵ دلار

سدان ایتالیایی جولیا محصول برند اصیل آلفارومئو یکی از زیباترین خودروهای موجود در بازار جهانی است. جولیا در نسخه‌ی پرفورمنس کوادری‌فولیو دو سیلندر کمتر از AMG C63 S دارد، اما 2 اسب بخار قدرت بیشتری تولید می‌کند. این عملکرد فوق‌العاده تماماً متوجه پیشرانه‌ی ۶ سیلندر V شکل 2.9 لیتری توئین توربوشارژ فراری است. آلفارومئو جولیا در مدل استاندارد هم سدانی خواستنی است؛ اما با چسباندن نشان کوادری‌فولیو، شبدر چهاربرگ تیم مهندسی این برند، جولیا به رؤیای شیرین عاشقان دنیای خودرو تبدیل شده است.

7- شورولت کوروت Z06

شورولت کوروت / Chevrolet Corvette

قدرت پیشرانه: ۶۵0 اسب بخار

قیمت مدل پایه: 80 هزار و ۵90 دلار

شورولت کوروت در نسخه‌ی استینگری خودروی اسپرت قابل قبولی است که به سادگی می‌توان از آن لذت برد. نسخه‌ی Z06 کوروت C7 مجهز به پیشرانه‌ی 8 سیلدر V شکل ۶.2 لیتری سوپرشارژ LT4 نهایت لذتی است که می‌توان با این مدل در آستانه قیمت 80 هزار دلار تجربه کرد. ZR1 جدیدترین نسخه‌ی شورولت کوروت که با 7۴۵ اسب بخار به‌زودی عرضه خواهد شد.

8- جگوار F-Pace SVR

Jaguar F-Pace SVR / شاسی‌بلند جگوار F-Pace SVR

قدرت پیشرانه: ۵7۵ اسب بخار

قیمت مدل پایه: 80 هزار و 98۵ دلار

خودروساز بریتانیایی جگوار لندرور، در چند سال اخیر دو پیشرانه‌ی بی‌نظیر تولید کرده است؛ پیشرانه‌های ۴ سیلندر 2 لیتری اینجینیوم با قدرت 300 اسب بخار قدرت و 8 سیلندر V شکل ۵ لیتری سوپرشارژ، نیروبخش کراس‌اور لوکس F-Pace SVR. نسخه‌ی SVR جگوار F-Pace حاصل تلاش پارتمان ویژه‌ی این شرکت است که علاوه بر پیشرانه‌ی قدرتمند، سواری اسپرت و کابین مجلل را در اختیار مشتریان قرار داده است.

9- آلفارومئو استلویو کوادری‌فولیو

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio

قدرت پیشرانه: ۵0۵ اسب بخار

قیمت مدل پایه: 81 هزار و ۵90 دلار

مقامات خودروساز ایتالیایی آلفارومئو جهت بازگشت به بازار جهانی و عرضه‌ی محصولات جذاب، کراس‌اور بی‌نظیر استلویورا رونمایی کردند. استلویو برادر دوقلوی سدان جولیا است که از پیشرانه‌ی V6 فراری استفاده می‌کند. همانند جولیا، نسخه‌ی کوادری‌فولیو از استلویو نهایت تلاش تیم مهندسی این برند را ارائه می‌دهد. صرف نظر از کلاس سدان و شاسی‌بلند، شاید انتخاب بین جولیا و استلویو از مشکل‌ترین انتخاب‌های ممکن باشد.

10- مرسدس‌بنز AMG GLC63 S کوپه

Mercedes-AMG GLC63 S Coupe

قدرت پیشرانه: ۵03 اسب بخار

قیمت مدل پایه: 81 هزار و 7۴۵ دلار

مرسدس بنز در GLC کلاس مدل‌های مختلفی عرضه می‌کند. مدل GLC63 S در کلاس خودروهای شاسی‌بلند-کوپه قرار می‌گیرد که به لطف پیشرانه‌ی 8 سیلندر V شکل ۴ لیتری بای توربوشارژ AMG با قدرت بیش از ۵00 اسب بخار، گشتاور 700 نیوتن‌متر و زمان 3.3 ثانیه در تست سرعت صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت، طرفداران خاص خود را پیدا کرده است. AMG GLC63 S با طراحی بحث برانگیز، فقط در زمان 11.7 ثانیه مسیر درگ ۴00 متری را طی می‌کند.

منبع مقاله : زومیت

دیدگاه جدید